مدیر آزمون تایر و تیوب

تلفن: ۴۴۷۸۷۹۰۲

حسین صمدی

آزمایشگاه کنترل کیفی تایر و تیوب مرکز تحقیقات صنایع لاستیک ایران به عنوان اولین آزمایشگاه همکار سازمان ملی  استاندارد در ایران، دارای گواهینامه ISO/IEC 17025 ار این سازمان است که مجهز  به دستگاه های پیشرفته آزمون تایر بوده و توانایی انجام آزمون های کیفی بر روی انواع تایرهای سبک و سنگین تولید داخل و تایر های وارداتی (رادیال و بایاس) را تحت نظارت کارشناسان مجرب دارا می باشد.انجام آزمون ها، کنترل و ارزیابی کیفی تولیدات مطابق با استانداردهای ملی و استانداردهای جهانی و منطقه ای شامل ISIRI ،ECE ،JIS ،FMVSS ،TRA ،ETRTO ،ISO ،JATMA  می باشد. تایر و تیوب ارسالی از طرف گمرک جمهوری اسلامی ایران و یا تولیدکنندگان داخلی پس از پذیرش ابتدا مورد بازرسی و کنترل ظاهری قرارگرفته و پس از ابعادگیری و آماده سازی مورد آزمون قرار می گیرد.

[vc_zigzag css_animation=”bounceInUp”]

اهم آزمون های استاندارد تایر عبارتند از

آزمون شاخص سرعت

این آزمون وضعیت کیفی تایرهای رادیال سواری را در برابر افزایش سرعت مورد ارزیابی قرار می دهد به عنوان نمونه تایرهای دارای سری سرعت H حداقل ۲۰ دقیقه با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت تحت بار استاندارد تست می شوند تا بدون خرابی کارکرد داشته باشند.

آزمون مقاومت

این آزمون وضعیت کیفی تایرها را تحت بار و سرعت مشخص از نظر دوام تایر تحت آزمایش قرار می دهد تایرهای باری و اتوبوسی در این آزمون باید حداقل ۴۷ ساعت باید بدون عیب کارکرد داشته باشند.

آزمون پلانجر

این آزمون مقاومت تایر را در برابر پنچری و ضربات وارده در سرویس مورد ارزیابی کیفی قرار می دهد. در این آزمون مقدار انرژی لازم جهت را جهت گسستگی و پاره کردن تایر در برابر میله وارده اندازه گیری می کند. به عنوان مثال حداقل انرژی لازم در این تست برای تایر کامیونی ۲۵۰۰۰ پوند اینچ می باشد.

آزمون دررفتگی طوقه از بید

این آزمون روی تایرهای رادیال تیوبلس صورت می گیرد و حداقل نیروی لازم را جهت جداشدن طوقه ایر از بید اندازه گیری می کند به عنوان نمونه این نیرو برای تایرهای سواری رادیال حدود دوهزار پوند فورس است.

تایرهای تست شده در نهایت توسط کارشناسان مجرب مورد بررسی و تعیین وضعیت قرارگرفته و آنالیزها و نتایج آزمون های انجام شده در فرمهای مربوطه تکمیل و در صورت گذراندن استانداردهای مربوطه نتایج تایید آزمون آنها (TEST REPORT) صادر می شود. از نتایج حاصله خدمات این واحد می توان به شناسایی و جلوگیری از واردات تایرهای بی کیفیت و یا با کیفیت پایین به کشور طی سالهای گذشته اشاره داشت.